English   فارسی
 
چهار شنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۸
صفحه اصلی
معرفی شرکت
معرفی هیئت مدیره
محصولات
اخبار و رویدادها
تحقیق و توسعه
طنز و ادب
تماس با ما

=============


آمار بازدیدها
امروزدیروزکل
506071343588

 
طب آلترناتیو(قسمت دوم)

پربیوتیک ها prebiotics:

عموماپربیوتیک ها اولیگوساکارید هستند و اولیگوساکاریدها کربوهیدراتهای غیرقابل هضمی هستند که از ترکیب منوساکاریدها بوجود آمده اند و توسط روده میزبان جذب نمی شوند.

مهمترین پربیوتیک های مورد استفاده در طیور مانان اولیگوساکارید(MOS)و فروکتواولیگوساکارید(FOS) می باشند که در این میان MOS سهم بالایی دارد.

فروکتوالیگوساکاریدبصورت طبیعی در دانه غلات، پیاز، سیب زمینی ترش وکاسنی تلخ به وفور موجود است وبصورت تجاری از هیدرولیز  فیبر اینولین تولید و یا سنتز می شود.

مانان اولیگوساکارید از دیواره سلول مخمرها، خصوصا ساکارومایسس سروزیه استحصال می شود.پربیوتیک ها با اتصال به رسپتور باکتریهای پاتوژن روده از جایگزینی و پیوستن آنهابه گیرنده های مخاط دستگاه گوارش جلوگیری نموده و از کلونیزاسیون باکتری های پاتوژن در روده ممانعت می نمایند و بدلیل عدم هضم پربیوتیک ها توسط آنزیم های گوارشی پرنده، این مواد همراه با باکتریهایی که به آنها متصل شده اند از طریق روده دفع می شوند.

برعکس باکتریهای پاتوژن، باکتریهای مفید دستگاه گوارش (بیفیدوباکترها و لاکتوباسیل ها)بصورت انتخابی کربوهیدراتهای اولیگوساکارید را مورد استفاده قرار می دهند وبدینوسیله پربیوتیک ها نیاز تغذیه ای باکتریهای مفید را تامین می نمایند و با این مکانیسم پربیوتیک ها موجب تکثیر و افزایش جمعیت باکتریهای مفید و جایگزینی آنها درمخاطات روده می شوند.

حذف باکتریهای پاتوژن و افزایش جمعیت و جایگزینی باکتریهای مفید باعث سلامت مخاطات روده شده وموجب افزایش اندازه ویلی ها، افزایش سطح جذب در روده و افزایش قابلیت جذب موادغذایی می شود. در نهایت منجر به بهبود رشد و تولید و ضریب تبدیل می شود.

افزایش جمعیت باکتریهای مفید که تولید کننده اسیدهای ارگانیک در روده هستند منجر به افزایش تولید اسیدهای فوق و کاهش pH روده می شود.افزایش اسیدهای ارگانیک و کاهش pH روده خودباعث کنترل باکتریهای پاتوژن روده و سلامت دستگاه گوارش و افزایش سطح جذب و بهبودرشد و تولید و ضریب تبدیل می شود. نقش اسیدهای ارگانیک دستگاه گوارش در بخش بعدی به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.

تحقیقات نشان داده است که مصرف پربیوتیک ها باعث بهبود پاسخ ایمنی همورال و سلولار و ایمنی موضعی می شود و عملکرد سیستم ایمنی در ارتباط با بیماریها و یا در پاسخ به واکسیناسیون بهبود می یابد.

بهبود عملکردسیستم ایمنی ، مربوط به افزایش جمعیت باکتریهای مفید خصوصا بیفیدوباکترها و تقویت سیستم ایمنی مستقر در روده با جلوگیری از هجوم باکتریهای پاتوژن می باشد.

در استرس ها شامل تغییرات ناگهانی درجه حرارت، حمل ونقل، تولک بری، واکسیناسیون، بیماریهای ساب کلینیکال، ضعف مدیریت، تغییر ناگهانی جیره غذایی و تراکم، سیستم ایمنی روده سریعتراز بقیه قسمت های بدن تحت تاثیر قرار گرفته و تضعیف می شود و با تضعیف آن، مخاطات روده مورد هجوم باکتریهای پاتوژن قرار می گیرد به همین خاطر مصرف پربیوتیک ها نقش وافری در کنترل عوارض استرس ها می تواند داشته باشد و از تضعیف ایمنی توسط استرسها جلوگیری می نماید.

در حال حاضرپربیوتیک ها به عنوان یک آلترناتیو آنتی بیوتیک های محرک رشد در صنعت طیور مصرف می شود با توجه به اینکه عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها از جمله معضل مقاومت به آنتی بیوتیک بر همگان مشخص است لذا از پربیوتیک ها به عنوان یک فرآورده سالم و بدون عوارض می توان جهت تامین سلامت دستگاه گوارش، بهبود جذب، بهبود رشد و تولید، بهبودضریب تبدیل غذایی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی استفاده نمود.

 

دکتر علی زینالی

  تبلیغات ستون سمت چپصفحه اصلی - معرفی شرکت - معرفی هیئت مدیره - محصولات - اخبار و رویدادها - تحقیق و توسعه - طنز و ادب - تماس با ما - عضویت - ورود اعضاء
سایتهای مرتبط - ثبت نام در سایت

کلیه حقوق وب سایت، برای شرکت عرشیا دارو محفوظ می باشد. استفاده از مطالب وب سایت، پیگرد قانونی دارد
طراح: روزبهان یوسفی