English   فارسی
 
چهار شنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۸
صفحه اصلی
معرفی شرکت
معرفی هیئت مدیره
محصولات
اخبار و رویدادها
تحقیق و توسعه
طنز و ادب
تماس با ما

=============


آمار بازدیدها
امروزدیروزکل
526071343590

 
طب آلترناتیو (قسمت اول)

طب آلترناتیو


بعد از کشف و مصرف آنتی بیوتیک ها بحث مقاومت در برابر آنها همواره مطرح بوده و با مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در طی سالهای متمادی مقاومت به صورت تدریجی همزمان باجهش باکتریها عمومیت یافته است . مصرف آنتی بیوتیک به مقدار کمتر از حد موثر آن و یا به مدت کمتر از زمان لازم این پدیده را تشدید و تسریع می نماید. به همین علت مقاومت به آنتی بیوتیک ها در انسان نسبت به آنتی بیوتیک های مشترک بین انسان و دام به علت باقیمانده آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی با منشا دامی سریعتر اتفاق افتاده  و بدین جهت سازمان بهداشت جهانی WHO سال 2011 را به عنوان سال جهانی دامپزشکی نامگذاری و شعار روز جهانی بهداشت را مقاومت به دارو های ضد میکروبی ، تهدیدی جهانی اعلام نموده است تا توجه  متخصصین پزشکی و دامپزشکی را هر چه بیشتر به اهمیت موضوع جلب نماید. چرا که با روند فعلی مصرف بی رویه آنتی بیوتیک  در سالهای آینده آنتی بیوتیک های موجود تاثیر قابل قبولی در درمان خیلی از بیماریهای قابل درمان فعلی نخواهند داشت. در طیور هم شاهد هستیم که تعداد آنتی بیوتیک های موثر به حداقل رسیده است لذا برای جلوگیری از شکست در مقابل  بیماری های باکتریایی تا دیر نشده باید دست بکار شویم.

از طرف دیگر  بیماری های ویروسی جزمهمترین بیماری های طیور، به علت تراکم بالا در مرغداری های صنعتی می باشند . برای کنترل بیماری های ویروسی، بیوسکیوریتی ، واکسیناسیون و تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از تضعیف ایمنی اساسی ترین راه  است . با توجه به بی تاثیر بودن آنتی بیوتیک ها در درمان بیماریهای ویروسی استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک در این خصوص نه تنها مفید نخواهد بود بلکه به علت احتمال تاثیر سوء بر روی سیستم ایمنی می تواند بخش سوم مبارزه را با اختلال مواجه نماید.

بیماری های ویروسی در انسان ، دام و طیور حدود دو دهه است که رو به افزایش بوده و بیماری های نوپدید هم مزید بر علت شده است. دانشمندان معتقدند که عوامل زیادی  باعث تشدید این پدیده شده است.

تغییرات محیط زیست از جمله گرم شدن کره زمین ، بارش بارانهای اسیدی و خشکسالی و غیره که می تواند با ایجاد  تغییرات اساسی در ترکیب خاک ، آب و هوا موجبات مستعد نمودن طبیعت برای تکثیر ، جهش و موتاسیون ویروس ها را پدید آورد.

افزایش جمعیت انسان ، دام وطیور در جهان خصوصا در مناطق و کشور های توسعه نیافته منجر به تراکم بیش از حد شده است.

رفت و آمد ها و افزایش ارتباطات باعث سریعتر شدن انتقال ویروس ها در بین جوامع مختلف در جهان شده است.

افزایش تحقیقات بیولوژیک بر روی ویروس ها در عین اینکه برای کنترل آنها مفید است ولی همیشه به عنوان خطری بلقوه و جدی در خصوص جهش، موتاسیون ویروسها ، فرار ویروسها از آزمایشگاه و ایجاد بیماریهای نوپدید  مطرح می باشد.

با در نظر گرفتن مجموعه مسائل  مطرح شده و اینکه نسل های آینده هم حق زندگی بر روی این کره خاکی را دارند حدودا از چهل سال قبل متخصصین امور پزشکی و دامپزشکی تحقیقات و بررسی های زیادی را بر روی جایگزین های آنتی بیوتیک ها  انجام داده اند که به نام طب آلترناتیومطرح گردیده و سالهاست که بصورت روتین در انسان و دام استفاده می شود هر چند طب آلترناتیو  به معنی جایگزین نمودن مواد و روش های درمان طبیعی به جای طب کلاسیک عملکرد وسیعی دارد ولی این مقاله آلترناتیو های آنتی بیوتیک ها را مورد بررسی قرار می دهد.

طب آلترناتیو  طب سنتی و یا گیاه درمانی نیست و هیچ مغایرت و تناقضی با طب کلاسیک ندارد بطور مثال طب الترناتیو مخالف مصرف آنتی بیوتیک نیست بلکه توصیه بر مصرف آنتی بیوتیک فقط در صورت ضرورت دارد تا تاثیر خودش را حفظ نماید و سود آن از زیانش بیشتر باشد. طب آلترناتیو بر اصل کنترل و پیشگیری استوار است هر چند در درمان هم کاربرد دارد . طب آلترناتیو تاکید بر مصرف سیستماتیک و هدفدار پروبیوتیک ،پربیوتیک  اسید های چرب با زنجیره کوتاه ( اسید های ارگانیک) اسید های چرب با زنجیره متوسط ؛ آنزیم ها و مواد مغذی از جمله سلنیوم و روی و .... می نماید و ضمن نا مساعد  نمودن بدن برای عوامل مضر و بیماریزا ؛ سیستم دفاعی بدن را تقویت نموده و موجب تحریک سیستم ایمنی و عکس العمل به موقع آن در مقابل عوامل بیماریزا می شود.

 ادامه مطالب در شماره بعدی.....

  تبلیغات ستون سمت چپصفحه اصلی - معرفی شرکت - معرفی هیئت مدیره - محصولات - اخبار و رویدادها - تحقیق و توسعه - طنز و ادب - تماس با ما - عضویت - ورود اعضاء
سایتهای مرتبط - ثبت نام در سایت

کلیه حقوق وب سایت، برای شرکت عرشیا دارو محفوظ می باشد. استفاده از مطالب وب سایت، پیگرد قانونی دارد
طراح: روزبهان یوسفی