English   فارسی
 
یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸
صفحه اصلی
معرفی شرکت
معرفی هیئت مدیره
محصولات
اخبار و رویدادها
تحقیق و توسعه
طنز و ادب
تماس با ما

=============


آمار بازدیدها
امروزدیروزکل
4426971390561

 
نوزما

عامل بیماری:

• عامل بیماری پروتوزوآیی است به نام
  نوزما آپیس و نوزما سرانا که محل رشد و تکثیرش درجدار معده زنبور عسل می باشد. فرم مقاوم یا اسپورعامل انتقال از یک میزبان به میزبان دیگر است. اسپور بیضوی و شفاف، بدون رنگ بوده، 6/4 تا 4/6 میکرون طول و 5/2تا 3 میکرون عرض، از نظر ساختمان خصوصیات میکروسپوریدی ها را داراست. بوسیله یک غشاءسه لایه پوشیده شده، که آن را از خشکی و آسیب های محیط خارجی محافظت می نماید. این غشاء از جنس کیتین و دارای یک منفذ بنام میکروپیل است.


• اجزاء اسپور نوزما

• در داخل اسپور اجزاء ذیل یافت می شود.
• سیتوپلاسم

• جسم آمیبی یا اسپوروپلاست، دارای دو هسته بوده و همچنین ذخیره غذایی، میتوکندری دیده نمی شود، که احتمال وجود متابولیسم بی هوازی را ممکن می سازد.
• رشته قطبی و دستگاه پرتاب کننده آن بنام کپسول قطبی، رشته قطبی یک عضو توخالی و استوانه ای است که یک انتهای آن به دیواره اسپور وصل شده و 400- 600 میکرون طول دارد و مثل فنر پیچیده است و دارای 44 پیچ است که در دو یا چند ردیف قرار دارند. با افزایش فشار محتوای اسپور رشته قطبی به بیرون پرتاب می شود.
• در مرحله آمیبی یا رویشی، سلول میکروسپوریدی دارای تشکیلات معمول یک سلول می باشد شامل غشاء، سیتوپلاسم با اندامک ها، ریبوزوم، شبکه آندوپلاسمی و دستگاه گلژی.
• نوزما آپیس  و سرانا داخل سلولهای پوششی روده میانی زنبوران بالغ تکثیر می شود.

• تاریخچه:

• بیماری در اکثر نقاط جهان انتشار دارد و بیشتر در کندوهای ضعیف که در اثر عوامل مختلف دچار کاهش جمعیت می شوند دیده می شود.
• از این عوامل می توان به این موارد اشاره کرد:
 1-نبود مواد غذایی کافی در زمستان و طولانی بودن زمستان
 2-پیر شدن ملکه
 3-تغذیه زنبوران عسل از باغات و محصولات سمپاشی شده در اوایل بهار


پاتوژنز بیماری:

• عامل بیماری از راه گوارشی وارد بدن زنبور عسل می شود و خودش را به سلولهای جدارمعده زنبور می رساند.

• سپس وارد سیتوپلاسم سلولها شده و در این محل شروع به تکثیر می کند و پس از 5 روزدر درجه حرارت 30 درجه سانتیگراد تولید اسپور می کند. سلولهای آلوده از جدار معده رها شده و پس از خارج شدن اسپورها حمله به سلولهای دیگر شروع می شود. در حالت آلودگی شدید بین 30-50میلیون اسپور در معده یک زنبور ممکن است وجود داشته باشد.

علائم بیماری
• زنبور عسل از زمان آلوده شدن تا مرگ علایم خارجی نشان نمی دهد.
• تشخیص آلودگی از طریق بررسی محتویات گوارشی امکان پذیر است.
• اما زنبور های آلوده یکسری تغییرات رفتاری و فعالیتی نشان می دهند:
 1-زنبور های آلوده در بهار و اوایل تابستان عمرشان کوتاه می شود
 2-حالت اسهالی به خاطر جمع شدن زیاده از حد آب می باشد. زیرا درصد میزان آب درزنبورهای آلوده بیشتر از زنبورهای سالم است و زنبورها مدفوع آبکی و زردرنگشان راروی شانها یا کندو دفع می کنند.
 3-گاهی اوقات به علت ضعف و بیحالی بالها به حالت بازمانده بوده و زنبور قدرت پرواز و نیش زدن را از دست می دهد و شکم نیز حالت شل، افتاده و بادکرده دارد.
4-برخی زنبورهای بالغ حالت فلجی دارند و در کف کندو یا روی زمین می خزند.
5-در آلودگی شدید معده زنبور تغییر شکل و رنگ می دهد. بطوری که معده زنبور سالم سفید مایل به زرد کهربایی بوده ولی در زنبور بیمار سفید و متورم شده و فاقد چین خوردگی است.


نحوه انتشار بیماری:

• عامل بیماری از راه عسل آلوده، غارتگری کندوها، نقل و انتقال شانها، خرید وفروش کندوهای آلوده و ملکه، آب، مدفوع زنبورهای مریض و یا غذای آلوده منتقل می شود. برخی معتقدند که اسپور از طریق برخی حشرات و باد نیز منتقل می گردد.
• ارتباط مستقیمی بین زمستان سرد ابری و پر بارندگی با درجه آلودگی زنبور عسل در بهارسال بعد وجود دارد و شاید علت آن رشد آهسته کلنی در روزهای بارانی و عدم دقت درتمیز کردن شانهای آلوده به مواد دفعی باشد.


روش تشخیص آزمایشگاهی بیماری نوزما:

• برای تشخیص قطعی می توان از کلونی ها نمونه برداری کرد. برای اینکار حدود 20 زنبور بالغ را از هر کلنی برداشته و به آزمایشگاه منتقل می کنیم.
• در آزمایشگاه شکم زنبورها را جدا کرده و در ظرف کوچکی ریخته و 1سی سی آب مقطراضافه کرده و مخلوط می کنیم. سپس اسلاید میکروسکوپی تهیه کرده و با بزرگنمایی40بررسی می کنیم. برای تعیین شدت آلودگی میتوان از لامهای شمارش سلولهای خونی استفاده کرد.

 


پیشگیری و معالجه:

 1-ایجاد مدیریت صحیح در زنبورستان:


 الف-تامین ملکه جوان و فعال و استفاده از کندوهای قویتر برای افزایش جمعیت کندوهای ضعیف
 ب-قرار دادن کندوها در زمستان در محل تابش نور خورشید و عدم تماس آنها با زمین برای جلوگیری از ایجاد رطوبت زیاد
 ج-تامین مقادیر کافی عسل یا آب شکر و گرده گل برای تغذیه زنبورها در پاییز وزمستان


 2-ضد عفونی کندوها و وسایل آلوده با سموم گازی:
• قابهایی را که فاقد عسل و گرده هستند می توان با فرمالین ضدعفونی کرد.
• مناسبترین محلول برای ضدعفونی قابها اسید استیک است که بصورت محلول80 درصد وجوددارد. مقداری پنبه یا نمد را که در 100 سی سی اسید استیک آغشته شده در بالای قابهای کندو قرار می دهیم و کندو را یک هفته در محفظه پلاستیکی قرار می دهیم سپس کندو را 2 روز هوا داده و مورد استفاده قرار می دهیم.
• از گاز اکسید اتیلن نیز استفاده می گردد که در اتاق مخصوص گازدهی به میزان100میلی گرم در هر لیتر هوای اتاق با دمای 38 درجه استفاده می شود.


 3-ضدعفونی کردن کندوها بوسیله حرارت:
• کندوها را در درجه حرارت 49 درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی 50 درصد به مدت 24ساعت قرار می دهند.


 4-استفاده از سرکه سیب :

 موادی که در سرکه سیب وجود دارند عبارتند از استیک اسید، مالیک اسید، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، فسفر، کلسیم، گوگرد، مس، آهن و فلوئور و از ویتامینها هم میشود به A , B(B1,B2,B6),C اشاره کرد. سرکه سیب حاوی مواد دیگری مانند آنتی اکسیدانت ها و مواد نگهدارنده و ضد کپک (بخاطر وجودتانیک و اسید پروپیون ) است . pH سرکه سیب بین چهار تاپنج است  که  جزو اسید های نسبتا قوی می باشد.

نکته مهم : از آنجایی که سرکه سیب تحت شرایط استاندارد کارخانه های دارو سازی ساخته نمی شود مواد و مقدار اسید های تشکیل دهنده آن متفاوت می باشد و با توجه به این  که زنبور عسل موجود بسیار حساسی است  و سرکه های سیب  موجود در بازار که دارای غلظت های  متفاوت می باشند در درمان بیماری نوزما  یا خوب اثر نمی کند و یا  دستگاه گوارش  زنبور عسل را می سوزاند.

 

 

استفاده از داروی آسسول پلاس:

یک لیتر آسسول پلاس حاوی 400 گرم استیک اسید، 90 گرم لاکتیک اسید و 10 گرم سیتریک اسید می باشد که در کارخانه داروسازی مقادیر آن به دقت محاسبه شده و بر خلاف سرکه سیب که دارای غلظت های متفاوت اسید استیک می باشد؛ مقدار اسید استیک آن ثابت است. لاکتیک اسید وسیتریک اسید به عنوان  عامل کمک کننده  وافزایش دهنده در در تخریب دیواره نوزما سرانا و آپیس نقش مهمی را ایفا می کنند. بنابر این  آسسول پلاس در دستگاه گوارش  بهترين روش غير مضر برای درمان نوزما سرانا وآپیس  بدون استفاده از آنتی بيوتيک می باشد.

 

مکانیسم اثر  آسسول پلاس :

اسید های ارگانیک دردستگاه گوارش زنبور عسل  باعث تخريب ديواره نوزما سرانا و آپیس  شده و افزايش قدرت نشت پذيری دیواره نوزما را ایجاد می کند و در موقعيت  PHخنثی اسيد ارگانيک يونيزه شده PH داخل نوزما سرانا و آپیس را پايين آورده و رشد آنها را كند و يا مختل می كند در ضمن بخش آنتی اسيد ارگانيک در داخل نوزما سرانا و آپیس  تجمع يافته و عملكرد متابوليكی آنها را از طريق افزايش فشار اسمزی تحت تاثير قرار داده و حيات آنها  را مختل نموده و  باعث پاک سازی و ضد عفونی شدن دستگاه گوارش می شوند.


دوز درمانی : یک لیتر آسسول پلاس در 400 لیتر شربت   
آسسول پلاس

  تبلیغات ستون سمت چپصفحه اصلی - معرفی شرکت - معرفی هیئت مدیره - محصولات - اخبار و رویدادها - تحقیق و توسعه - طنز و ادب - تماس با ما - عضویت - ورود اعضاء
سایتهای مرتبط - ثبت نام در سایت

کلیه حقوق وب سایت، برای شرکت عرشیا دارو محفوظ می باشد. استفاده از مطالب وب سایت، پیگرد قانونی دارد
طراح: روزبهان یوسفی