English   فارسی
 
چهار شنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۸
صفحه اصلی
معرفی شرکت
معرفی هیئت مدیره
محصولات
اخبار و رویدادها
تحقیق و توسعه
طنز و ادب
تماس با ما

=============


آمار بازدیدها
امروزدیروزکل
606071343598

 
اخبار و رویدادها
رنگ مناسب دانخوری برای جوجه های گوشتی و تاثیر آن بر کارایی جوجه ها
هدف این مطالعه پاسخ به این پرسش است که آیا جوجه های گوشتی رنگ خاصی را برای جای خوراک خود ترجیح می دهند یا خیر و آیا رنگ جای خوراک بر عملکرد آن ها تاثیری دارد؟

نتایج این مطالعه توسط جی.دینز (J. Deines) و همکاران وی در دانشگاه آرکازاس آمریکا و انجمن علمی و بین المللی طیور در آتلانتا آمریکا در ماه ژانویه سال 2016 میلادی ارائه شده است.
صنعت طیور در زمان انتخاب رنگ دانخوری، رنگ های زیادی را ارائه می کند. هدف این مطالعه پاسخ به این پرسش است که آیا جوجه های گوشتی رنگ خاصی را برای جای خوراک خود ترجیح می دهند یا خیر و آیا رنگ جای خوراک بر عملکرد آن ها تاثیری دارد؟
پژوهش تجربی این مطالعه در فارم پژوهشی دانشگاه آرکانزاس آمریکا انجام شده است. در اولین آزمایش 1,800 جوجه نر کاب 500 (Cobb 500)به صورت تصادفی در 24 آغل در یک خانه واحد پخش شدند. آب و خوراک مرتب برای آن ها فراهم بود و موارد زیر به عنوان امکانات محیطی آن ها فراهم شد: 1 فوت مربع( تقریبا929 سانتی‌متر مربع) فضا برای هر جوجه، 50 جوجه برای هر آبخوری، 25 جوجه برای هر دانخوری، لامپ های LED مدرن و تمامی مشخصات متناسب با استانداردهای صنعت.
دو نوع طراحی برای آغل ها ایجاد شد. آغل اول 12 رنگ  و با اندازه  10’x10’بود و شامل چهار دانخوری، از هر رنگ یک عدد (قرمز، سبز، آبی و زرد)، دو آبخوری و 100 جوجه در هر آغل می شد.
آغل دوم تک رنگ و با اندازه 10’x5’ بود و شامل دو دانخوری هم رنگ (از هر رنگ 3 آغل وجود داشت: در کل 12 آغل)، یک آبخوری و 50 جوجه در هر آغل.
وزن جوجه ها در هر آغل در محل و به طور هفتگی در پایان زمان رشد (6 هفتگی) اندازه گیری شد. مصرف خوراک به ازای هر دانخوری و بر اساس برنامه زمانی زیر اندازه گیری شد: 72-0 ساعت هر چهار ساعت؛ روز سوم تا هفتم هر 12 ساعت؛ روز هفتم تا چهاردهم هر روز؛ هفته سوم تا ششم هر هفته.
دانخوری های موجود در آغل چند رنگ بعد از وزن کردن سه هفته اول در خود همان آغل، در جهت عقربه ساعت با هم جابجا شدند، از هفته سوم تا ششم به صورت روزانه تغییر جهت داده شدند. مرگ و میر و وزن جوجه های مرده نیز ثبت شد.
ترجیح رنگ خوراک دان
تفاوت های چشمگیری در رشد کلی و مصرف هفتگی خوراک (ترجیح رنگ) میان رنگ های دانخوری های موجود در آغل های چند رنگ یافت شد. ترجیح (بر اساس مصرف خوراک) پنج روز اول رنگی متفاوت از آن چیزی بود که در هفته سوم به صورت هفتگی ترجیح داده می شد. رنگی که در پنج روز اول ترجیح داده می شد متفاوت از آن چیزی بود که از هفته سوم به صورت هفتگی ترجیح داده شده بود.در مرگ و میر، تبدیل خوراک یا وزن مرغ ها تفاوت چشمگیری وجود نداشت.
در آزمایش دوم 1,800 جوجه مادّه کاب به کار گرفته شدند. تمامی مشخصات مانند آزمایش اول بود. نتایج این آزمایش نیز با آزمایش اول یکسان بود.
از این مطالعات می توان نتیجه گرفت که مرغ های گوشتی زمانی که حق انتخاب داشته باشند رنگ قرمز دانخوری را برای خوردن غذا ترجیح می دهند؛ البته این ترجیح با توجه به سن تغییر می کند(در پنج روزگی زنگ سبز را ترجیح می دادند). همچنین می توان گفت که وقتی جوجه ها حق انتخاب رنگ ندارند، رنگ دانخوری هیچ تاثیری بر عملکرد آن ها ندارد.
 
منبع: آی تی پی نیوز

تاریخ خبر: 950916
کشف یک آنتی‌اکسیدان طبیعی در سبوس غلات
مهندسی ژنتیکی خوک‌ها برای مقاومت در برابر طاعون
آنتی‌بیوتیک طبیعی برای مقابله با باکتری‌های مقاوم
تولید آنتی‌بیوتیک‌های مقاوم با روشی نوین
باکتری‌هایی که از شکر برق تولید می‌کنند
آرشیو
  تبلیغات ستون سمت چپصفحه اصلی - معرفی شرکت - معرفی هیئت مدیره - محصولات - اخبار و رویدادها - تحقیق و توسعه - طنز و ادب - تماس با ما - عضویت - ورود اعضاء
سایتهای مرتبط - ثبت نام در سایت

کلیه حقوق وب سایت، برای شرکت عرشیا دارو محفوظ می باشد. استفاده از مطالب وب سایت، پیگرد قانونی دارد
طراح: روزبهان یوسفی