English   فارسی
 
چهار شنبه ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۸
صفحه اصلی
معرفی شرکت
معرفی هیئت مدیره
محصولات
اخبار و رویدادها
تحقیق و توسعه
طنز و ادب
تماس با ما

=============


آمار بازدیدها
امروزدیروزکل
1106071343648

 
اخبار و رویدادها
شناسایی دوگونه جلبک کاربردی از دو دریاچه‌ نمک

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به جداسازی و شناسایی ریخت‌شناسی و مولکولی دوگونه جلبک کاربردی Dunaliella از دریاچه‌های شور «حوض سلطان» و «آران و بیدگل» شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با بیان این که دریاچه نمک «حوض سلطان» و «آران و بیدگل» با شوری بالا از نظر ذخایر ژنتیکی و زیستی دارای منابعی ویژه و قابل ملاحظه هستند، گفت: تلاش‌های ما در این مرکز طی نمونه‌برداری‌های مختلف از دریاچه‌های فوق شور «حوض سلطان» و «آران و بیدگل» منجر به جداسازی و شناسایی دو گونه بومی ریزجلبک مهم«Dunaliella parva» و «Dunaliella viridis» شده است که بر اهمیت اکولوژیک و تنوع زیستی این مناطق تأکید می‌کند. این ریزجلبک‌ها پتانسیل قابل توجهی از نظر تولید بتاکاروتن‌ها داشته و سوژه‌های بسیار جذابی برای انجام مطالعات گسترده بیوتکنولوژی محسوب می‌شوند.

وی در ادامه افزود: این ریزجلبک‌ها در زمان عادی که شوری دریاچه کمتر است، رنگدانه سبز ترشح می‌کنند و با بالا رفتن شوری و یا تبخیر شدید آب برای سازگاری با این شوری از خود رنگدانه قرمز ترشح می‌کنند؛ شکوفایی این جلبک هیچ‌گونه خطری برای جوامع بشری نداشته و حتی می‌تواند در صورت انجام مطالعات و بالا بودن تراکم وسیعی از جلبک‌های دونالیلا در استخراج مواد بیولوژیک دریایی مهمی چون بتاکاروتن‌ها، آلفا کاروتن، زاکسانتین، کریپتوکسانتنین، لوتیین و ... مورد استفاده قرار گیرد.

شاهزاده فاضلی خاطرنشان کرد: سویه‌های این گونه‌های بومی در بانک میکروارگانیسم‌ها، با شماره‌های دسترسـی Dunaliellaparva IBRC-M 5058 و Dunaliellaviridis IBRC-M 5059 نگهداری می‌شوند و قابل ارائه به تمام محققان و دانشمندان هستند.

بر اساس این گزارش، نتایج این پژوهش در سال جاری در جلد 17  شماره 1 مجله رستنی‌ها به چاپ رسیده است.

منبع: ایسنا


تاریخ خبر: 950819
کشف یک آنتی‌اکسیدان طبیعی در سبوس غلات
مهندسی ژنتیکی خوک‌ها برای مقاومت در برابر طاعون
آنتی‌بیوتیک طبیعی برای مقابله با باکتری‌های مقاوم
تولید آنتی‌بیوتیک‌های مقاوم با روشی نوین
باکتری‌هایی که از شکر برق تولید می‌کنند
آرشیو
  تبلیغات ستون سمت چپصفحه اصلی - معرفی شرکت - معرفی هیئت مدیره - محصولات - اخبار و رویدادها - تحقیق و توسعه - طنز و ادب - تماس با ما - عضویت - ورود اعضاء
سایتهای مرتبط - ثبت نام در سایت

کلیه حقوق وب سایت، برای شرکت عرشیا دارو محفوظ می باشد. استفاده از مطالب وب سایت، پیگرد قانونی دارد
طراح: روزبهان یوسفی