مقالات عرشیا دارو

زنبورها از الگوهای گرمایی نامرئی برای انتخاب گل استفاده می‌کنند

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که زنبورها از الگوهای گرمایی نامرئی برای انتخاب گل استفاده می‌کنند. یک مطالعه

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که زنبورها از الگوهای گرمایی نامرئی برای انتخاب گل استفاده می‌کنند.

یک مطالعه جدید که به رهبری دانشمندان دانشگاه بریستول انجام شده است، نشان می‌دهد که طیف گسترده‌ای از گل‌ها علاوه بر سیگنال‌هایی که ما قادر به  دیدن و بو کردن آنها هستیم، سیگنال‌هایی نامرئی از قبیل گرما نیز تولید می‌کنند.

در دنیای پنهان تعامل گرده افشانی گل‌ها، گرما نه تنها زندگی بخش است، بلکه می‌تواند بخشی از تنوع غنی علائم حسی باشد که گلها برای جلب نظر حشرات گرده‌افشان استفاده می‌کنند.

اکثریت گلهایی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند از جمله بسیاری از گل‌های متداول در باغها مانند خشخاش و آفتاب گردان، الگوهای پیچیده‌ای از گرما در گلبرگ‌های آنها به صورت الگوهای رنگارنگ انعکاس می‌یابد.

به طور متوسط این الگوها چهار تا پنج درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از بقیه گل‌ها بودند، گرچه که این الگوها می توانستند تا ۱۱ درجه سانتی‌گراد نیزگرم تر باشند.

محققان دانشگاه بریستول گل‌هایی مصنوعی ساختند و این الگوهای گرمایی را در آنها کپی کردند. اما این الگوها شامل الگوهای رنگی مربوطه نمی شد.

این گل‌های مصنوعی به چشم انسان یکسان به نظر می‌رسند اما این یک موضوع متفاوت برای تغذیه زنبورها متفاوت است.

 زنبورها که به طیف گسترده‌ای از گل‌های مختلف سر می‌زنند، توانستند از این الگوها برای تمایز گل های مختلف استفاده کنند.

دکتر هدر ویتنی، دانشیار دانشکده علوم زیستی دانشگاه بریستول و سرپرست این مطالعه گفت: وجود نشانه‌های متعدد بر روی گل‌ها، سبب افزایش توانایی زنبور عسل در تغذیه و به حداکثر رساندن مقدار غذایی که آنها می‌توانند برای بقیه کلونی می‌آورند می‌شود.

تغییرات آب و هوایی با ایجاد اختلال در این الگوهای گرمایی ممکن است تاثیرات غیرمنتظره ای روی تعامل زنبورها و گلها داشته باشد.

منبع: ایسنا