مقالات عرشیا دارو

تولید یک درصد خوراک دام صنعتی دنیا در ایران

ایران در سال ۲۰۱۵ حدود یک درصد خوراک دام صنعتی دنیا را تولید و در رتبه بیست و

ایران در سال ۲۰۱۵ حدود یک درصد خوراک دام صنعتی دنیا را تولید و در رتبه بیست و یکم تولید کننده خوراک دام صنعتی دنیا قرار گرفت.
مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، با اعلام این مطلب گفت: در سال ۲۰۱۵ تولید خوراک دام آماده در جهان  نزدیک به یک میلیارد تن در سال بود، ضمن اینکه تولید جهانی خوراک دام صنعتی، گردش مالی سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار و در ایران بیش از ۹ هزار میلیارد تومان را رقم زده است.
وی افزود: به مانند سال های گذشته همچنان شاهد افزایش تقاضا برای کلیه محصولات پروتئین حیوانی در سراسر جهان بودیم. البته به طور کلی ما شاهد رشد تولید به ویژه در کشورهای در حال توسعه هستیم، و همچنین تولید در کشورهای پیشرفته که کم و بیش پایدار باقی مانده است.
رییس کارگروه دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی اتاق ایران معتقد است: بخش تولید صادرات محور در خوراک دام، طیور و آبزیان از طریق منافع جانبی حاصله قادر خواهد بود تا بر بهره‌و‌ری کل عوامل تولید زنجیره تامین پروتئین حیوانی در کشور اثر مثبت بگذارد و امکان افزایش کل تولید اقتصاد دامپروری را فراهم آورد.
موافق قدیری تصریح کرد: در این حال بخش‌های غیرصادراتی صنعت کشاورزی نیز به طور غیرمستقیم به دو طریق استفاده از خدمات مدیریتی، استراتژی بازاریابی و بهبود تکنولوژی و همچنین توسعه حمل و نقل و ارتباطات و خدمات جانبی به واسطه رشد بخش صادراتی در بخش دامپروری از منافع ناشی از افزایش صادرات بهره‌ می‌برند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود:  سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) تخمین می زند که تا سال ۲۰۵۰ تقاضا برای مواد غذایی ۶۰ درصد رشد خواهد داشت و بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۵۰ تولید پروتئین های حیوانی انتظار می رود تا حدود ۱.۷ درصد در سال رشد داشته باشد.
وی تاکید کرد: با پروژه های تولید گوشت قرمز نزدیک به ۶۲ درصد ، آبزی پروری ۹۰ درصد، مرغداری ۱۰۴ درصد و فراورده های لبنی ۵۵ درصد تولید پروتئین حیوانی افزایش می یابد.موافق قدیری اظهار داشت: در سال ۲۰۱۵ چهار کشوری که بیش از ۶۰ درصد خوراک ترکیبی و صنعتی جهان را تولید کردند شامل: چین  ۱۹درصد  ، اروپا ۱۶درصد ؛ امریکا ۱۷ درصد ، برزیل  ۷ درصد  بوده است و بقیه کشورها  ۴۱% مصرف دنیا را تولید کرده اند.
مدیرعامل شرکت هماهنگی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور تصریح کرد: ایران نیز در سال ۲۰۱۵ حدود ۱ درصد خوراک دام صنعتی دنیا را تولید و در رتبه ۲۱ مین تولید کننده خوراک دام صنعتی دنیا قرار گرفت.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه گزارشات بین المللی نشان می دهد، اگر واحدهای تولید خوراک دام، طیور و آبزیان کشور با ظرفیت کامل فعالیت نمایند، می توانیم جز ۱۰ کشور اول تولیدکننده خوراک دام صنعتی دنیا باشیم، گفت: البته رقیب ما در منطقه کشور ترکیه است که در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۵.۵ میلیون تن خوراک دام صنعتی تولید و در رتبه ۱۵ قرار گرفته است.
عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: کشورهای آرژانتین، فیلیپین، آفریقای جنوبی، انگلستان و ایتالیا نیز رقبای بعدی ما در این رده بندی جهانی هستند.
موافق قدیری تصریح کرد: بازار جهانی خوراک دام در سال گذشته به طور میانگین به طیور ۴۵درصد ، نشخوارکنندگان ۲۰درصد و ماهی ۴درصد اختصاص یافته بود.
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در پایان با بیان اینکه باید به سمت بین المللی کردن صنعت خوراک دام ایران گام های بلندتری برداریم گفت: به طور کلی تجارت بین المللی، منجر به افزایش تخصص و کارآیی در بخش های صادراتی شده و در نهایت باعث تخصیص مجدد منابع از بخش های غیرتجاری و غیرکاری به بخش‌های تجاری می‌شود.
وی گفت: تولید بدون تجارت و بازرگانی فرا ملی منجر به شکست است و این پدیده می‌تواند به رشد تولید صنعت خوراک دام، کار آیی در تخصیص منابع، پیشرفت تکنولوژی و در نهایت دامپروری کشور کمک کند. 

منبع: آی تی پی نیوز